Kanal Görüntüleme

Kanalizasyon veya gider tesisatındaki borularda zamanla oluşan kaçaklar ve sürekli yaşanan tıkanmalarda öncelikle tesisat kanal görüntülemesi yapılmalıdır. Kanal gözlem kameraları ile çok kısa bir sürede kırmadan dökmeden tıkanıklığın oluştuğu bölge tespit edilir.

Oluşan tıknamaların başlıca nedenlerinden birisi de bilinçsizce atık su giderlerine atılan katı cisimlerdir. Örneğin, olarak ıslak mendiller, çocuk bezleri, kulak tıkaçları veya benzer eşyaların yanlışlar düşürülmesi tıkanklıkların başlıca sebebidir.

Bu tıkanıklıklar suyun kuvveti ile zamanla daha da derin kısımlara ilerler ve eğim noktasından sonra ilerleyemediğinden tıkanmaya başlar. El yordamı ile ulaşılamayan bu bölgelerde Hat Tespit dedektörü kullanılır.

Hat Tepsiti

Eski veya yeni binalarda çok sık karşılaşılan bir sorunda tesisatın geçtiği yolları bulmaktır, çoğunlukla duvar arasında ve karışık bağlantı yollarının bulunması cihaz yardımı olmadan bir hayli zordur. 

Ev veya işyeriniz’deki tesisatın atık su, temiz su, ısıtma gibi bir çok tesisat borusunun nereden geçtiğini bilinmez ise sorunlar oluştuğunda sorunu çözmekte bir hayli zor olacaktır.

Hat tespiti son teknoloji dedektörler ile çok kolay ve kısa bir zaman içerisinde yapılmaktadır. Hat tespit esnasında hiçbir kırma dökme yaşanmaz.

Kanal Gözlem Kamerası

Kanala giden tüm tesisat borularının iç kısmında gözlem yapan bir cihazdır. Kanal içerisinde metrelerce ilerleyen kanal gözlem kamerası sayesinde sorunlu bölgeler çok kısa bir süre içerisinde kırmadan dökmeden bulunur. 

Genellikle yanlış eğim, çökme, duvarlara yapılan fayans ve benzeri kaplamalarda dökülen harçların gider tesisatına yerleşmesi ve kurumuası sonucu kalıcı tıkanıklıklar oluşur. 

Bu tıkanıklıklar özellikle ıslak halde iken kolay bir biçimde gider tesisatının derinlerine kadar ilerler ve eğim noktaların birikerek zamanla katı cisim haline dönüşür. 

El yordamı ile uzanamayacağınız bu derinlikler için tek çözüm kanal gözlem kamerasıdır. Kameralı görüntü alan bu cihazlar boru içerisinde metrelerce ilerleyerek sorunları kırmadan dökmeden tespit eder.